Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

Kiedy na świat przychodzi ukochany maluszek, jako rodzice pragniemy stworzyć dla niego beztroskie, piękne miejsce, bezpieczne i przytulne – pierwszym krokiem ku temu jest urządzenie wyjątkowego pokoju.

Jeśli nie mamy sprecyzowanego pomysłu na aranżację wnętrza, mnogość dostępnych produktów może wprowadzić nas w niemałe zakłopotanie. Ściany białe, szare czy pastelowe? Jakie mebelki? Jakie kolory? Jakie dodatki? Czy potrzebny jest motyw przewodni? Przeglądając katalogi z inspiracjami, nasza wyobraźnia skutecznie oddali nas od pierwotnie zakładanego projektu siejąc w głowie coraz większy zamęt. Co zrobić? Co wybrać? Od czego zacząć?

  Pokój niemowlęcy dla dziewczynki

Po co urządzać pokój niemowlaka?

Czy wiesz, że urządzając pokój niemowlęcy robisz to dla siebie? Nie martw się, to nic niewłaściwego. Niemowlęta nie posiadają wykształconego zmysłu wzroku, widzą tylko to co jest bezpośrednio blisko ich buzi i maluch z pewnością „ma gdzieś” to co wisi na przeciwległej ścianie, nawet jeśli to będzie dwumetrowy dinozaur. Nie znaczy to, że masz całkowicie zaniechać starań w urządzaniu pokoju, a wręcz przeciwnie, stworzenie przytulnej przestrzeni okaże się niezwykle ważnym elementem wzmacniającym więzi rodzinne. Pięknie, harmonijnie urządzony pokój zaprasza by w nim się zatrzymać, da chwilę wytchnienia dla zmysłów i emocji, każda mama pozwoli sobie na błogi relaks przy karmieniu piersią a chwile towarzyszące pieszczotom i tuleniom maleństwa staną się najważniejsze. Przecież tu chodzi o nasze małe szczęście.

    Pokój Witusia fot. MySweetDreamingHome

Jaki powinien być pokój dla niemowlaka?

Pokój urządzany dla niemowlęcia powinien dawać poczucie bezpieczeństwa i spokoju dlatego preferowanymi barwami są pastele. Unika się wszelkich dodatków burzących harmonię jak: kontrastowych zestawień czy intensywnych barw na dużych przestrzeniach. Nie trzeba z nich radykalnie rezygnować by pokoik nie stał się nudny i pretensjonalny, ale wprowadzając kontrasty zastanówmy się, czy szybko nie staną się męczące dla oczu. Niech będą tylko elementem uzupełniającym, nigdy wiodącym. Cały asortyment pokoju musi być bezpieczny dla dziecka, meble solidne i stabilne, wykonane z atestowanych materiałów, podobnie z tkaninami a także użytymi farbami.

Jeśli rozpoczynamy przygotowania dziecięcego pokoju kiedy jeszcze nie wiemy czy urodzi się synek czy córeczka, dobrze jest na początek wprowadzić dwie podstawowe barwy – biel i popielaty, np. białe ściany i szare mebelki, lub na odwrót. Z czasem kiedy już będzie znana płeć, wystarczy tylko uzupełnić wystrój odpowiednimi dodatkami:

Pokój dla chłopca niemowlaka

Dla chłopca dobrym wyborem jest dodatek w kolorze niebieskim, można go ocieplić kolorem miętowym i skontrastować granatowym.

Wzorki pasujące do pokoju chłopca:

• gwiazdki
• paski
• kratka
• dmuchawce
• chmurki
• latawce
• piórka
• oraz wzorki graficzne

Pokój dla dziewczynki niemowlaka

Pokój maleńkiej dziewczynki wcale nie musi być różowy. Chętnie stosowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie dodatków w kolorze miętowym a delikatny perłowy róż tylko w charakterze uzupełnienia. Kontrastu świetnie doda wprowadzenie ciemnej np. morskiej zieleni lub fuksji.

Wzorki pasujące do pokoju dziewczynki:

• kropki
• kwiatuszki
• listki
• małe gwiazdki
• drobna kratka
• zwierzątka
• księżyc
• słoneczko i chmurki
• parasole lub balony
• motywy roślinne – listki, gałązki

Pokój dla niemowlaka – aranżacje, skąd czerpać pomysły?

Pomysły na aranżację dziecięcego pokoju można znaleźć w wielu miejscach, źródłem bez dna jest oczywiście internet, wyszukiwarka błyskawicznie podrzuci nam świetne zdjęcia, innymi miejscami w sieci gdzie powinniśmy koniecznie zajrzeć jest pinterest i instagram. Ja osobiście lubię przeglądać oferty sklepów internetowych z akcesoriami dla dzieci. Znakomita większość sklepów zamieszcza w galeriach zdjęcia swoich produktów w aranżowanych przez siebie wnętrzach. W ten sposób można nie tylko podejrzeć interesujące rozwiązania ale również skusić się na zamówienie kilku wyjątkowych drobiazgów. Nawet jeśli mamy pokój dla niemowlaka na poddaszu, który na pierwszy rzut oka wydaje się trudny w rozplanowaniu i wykorzystaniu przestrzeni, po kilkunastu minutach będziemy mieć już gotowy plan działania.

Szczęśliwie, inspiracje do urządzenia i wystroju pokoju dziecięcego można czerpać bazując na preferowanych już wcześniej stylach np. minimalistycznej prostocie wnętrz Skandynawów, shabby chic, retro i podobne. Pokój może być kontynuacją już wcześniej podjętego wątku w urządzaniu domu lub wręcz przeciwnie – zainicjować jego modernizację.

Pamiętajmy, że niemowlę potrzebuje jedynie łóżeczka, przewijaka i komody lub szafki na ubranka oraz przybory. Wszystko co ponadto wprowadzimy do pokoju ma już znaczenie drugorzędne, najlepiej wyjść z założenia żeby pokój dziecka był przestrzenny, jasny, prosty, bez zbędnych gratów i stosu kurzących się maskotek czekających aż dziecko do nich dorośnie. Jako kochający rodzice chcemy dla naszego maleństwa wszystkiego co najlepsze, ale w urządzaniu pokoju lepiej sprawdzi się zasada LESS IS MORE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *