Jaka czapka dla noworodka?

Czapka dla noworodka to podstawa przy kompletowaniu wyprawki. Warto zaznaczyć przy tym temacie, że nasza wiedza oraz świadomość jest coraz większa odnośnie zakładaniu dziecku czapki niż kilkanaście lat temu. W tej chwili zwraca się większą uwagę aby dziecka nie przegrzać, dlatego w pomieszczeniach nie ma potrzeby zakładać czapki. Każda Mama i tak wie najlepiej , co jest dobre dla jej dziecka i kiedy należy ubrać swojemu dziecku czapkę. Jednak dla świeżo upieczonej mamy, temat czapeczki może być nie lada zagwozdką, stąd pomysł na ten artykuł.

JAKA CZAPKA DLA NOWORODKA?

Wybierając czapkę dla noworodka musimy na pewno wziąć pod uwagę porę roku w której urodzi się nasze dziecko.

W ciepłe miesiące będzie nam potrzebna czapka lekka i przewiewna. Dobrze zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest uszyta. Materiał powinien być jak najbardziej naturalny – np. bawełna. Czapka dla noworodka nie powinna uciskać. Zwróćmy uwagę na szwy, aby nie zostawiały na głowie dziecka bolących śladów.

Czapka dla noworodka na lato, przy upałach nie jest wskazana, tym bardziej że taki maluszek, często leży zasłonięty budką lub parasolem w gondoli. Natomiast, gdy jest narażone na słońce to załóżmy chusteczkę albo kapelusz na główkę ale coś bardzo lekkiego i oddychającego. Ważne, aby dziecka nie przegrzać.

Czapka jesienna dla noworodka powinna być lekka, ale powinna dobrze chronić przed wiatrem. Wybierając czapkę na ten okres zwróć uwagę na nieprzemakalność materiału, gdyż w tym okresie często pada i powietrze jest wilgotne. Warto, też aby była zawiązywana pod brodą, aby nasze pociechy nie ściągnęły jej z głowy – myślę tu o tych trochę starszych dzieciach, choć musimy wtedy zwracać większa uwagę na bezpieczeństwo naszego dziecka.

Czapka dla noworodka na zimę powinna być ciepła. Preferowane tkaniny to polar lub grubsza bawełna. Te materiały bardzo dobrze zatrzymują ciepło i ogrzewają głowę dziecka. Ciepła czapka dla noworodka powinna być miękka, wygodna i oddychająca. Pamiętajcie, żeby czapkę w pomieszczeniach zdjąć aby nie dopuścić do przegrzania i zapocenia. Ważne, aby czapka zimowa dla noworodka zakrywała uszy. W tej chwili mamy olbrzymi wybór czapek na rynku – mogą być z troczkami, rzepami, które będą chroniły przed zsunięciem się i wyziębieniem. Choć nie każde dziecko toleruje zawiązywane lub zapinane czapki pod brodą.  I wtedy fajnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest czapka uszatka dla noworodka lub inaczej zwana pilotką, która zakryje uszy i  nie będzie denerwować naszej pociechy. Grubość czapki należy dostosować do aktualnej pogody oraz reszty ubioru maluszka. Jeśli wybierasz się na spacer i niemowlę będzie w wózku, owinięte w zimowy śpiworek do wózka z kapturkiem, warto postawić na nieco lżejszą garderobę.

CZAPKA DLA NOWORODKA – JAKI ROZMIAR?

Producenci zalecają dla nowonarodzonych dzieci czapki w obwodzie 36-40 cm. W zależności od producenta wielkość czapki może się różnić. Nie sugeruj się tylko nazwą – „czapka dla noworodka”, tylko sprawdź wymiar w centymetrach. Zatem, kupując czapkę przed narodzinami dziecka warto kupić w rozmiarze 36 lub 38 cm. Warto kupić mniejszą i większą bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100 % wielkości główki nienarodzonego dziecka. Choć technologia daje nam bardzo dużą wiedzę na temat wielkości naszego dziecka.

Przy wyborze późniejszych czapek warto dziecku zmierzyć główkę a robimy to w najszerszym miejscu na czole wraz z uszami. Tak oto otrzymamy w centymetrach obwód główki i będzie nam łatwiej kupić czapkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *