Jakie meble powinny znaleźć się w pokoju dziecięcym?

Organizując pokoik dla przyszłego członka rodziny nie musimy inwestować gotówki w rozbudowane komplety mebli. Przede wszystkim liczy się tu ich funkcjonalność i bezpieczeństwo naszego dzieciątka, dlatego swoją uwagę należy zwrócić na zaledwie kilka produktów, a jakich –  dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Meble dziecięce występują w wielu wariantach. Sieciówki oferują zestawy, z których możemy wybrać te elementy, które nam odpowiadają bez konieczności zakupu całości. Przed przystąpieniem do zakupów dobrze jest dokonać pomiarów pokoju, i wstępnie rozrysować co i gdzie w pomieszczeniu się będzie znajdowało. Z tak rozliczonym schematem można zacząć odwiedzać sklepy. Tutaj chciałabym zwrócić uwagę by decydować się na meble nieco mniejsze niż wykazują nasze pomiary w ten sposób unikniemy przypadkowego zagracenia dziecięcej przestrzeni, a pokoik będzie wydawał się przestronniejszy nie tracąc na funkcjonalności.

Łóżeczko do pokoju dziecięcego

Przy rozplanowaniu pokoju musisz wziąć pod uwagę ergonomię. Wyobraź sobie, że idziesz po ciemku ze śpiącym dzieckiem na rękach i żeby dojść do jego łóżeczka musisz ominąć wystający fotel lub kant komody… już wiesz o czym mówię?

Podstawowym wyposażeniem pokoju dziecka jest oczywiście łóżeczko, a najczęściej wybieranym modelem jest oczywiście łóżeczko drewniane. Można wybrać model tradycyjny albo któryś z proponowanych nowych wzorów. Zwróć uwagę by szczebelki były ustawione pionowo i na tyle wąsko by maluch nie mógł przełożyć między nimi główki. Dobrze jeśli łóżeczko ma możliwość ustawienia dna na tyle wysoko by wkładanie maleństwa nie wiązało się z uciążliwą gimnastyką. Kiedy maluch zaczyna się „pionizować”, dno łóżeczka powinno być na tyle nisko by dziecko nie wypadło. Równie ważny jest wybór materaca – powinien on ściśle przylegać do ścianek łóżeczka.

Meble dla niemowlaka powinny być uzupełnione o przewijak. Często umieszczany jest on na górze komody co jednocześnie pomaga zaoszczędzić miejsce i mieć wszystko co potrzebne w zasięgu ręki. Komoda małemu dziecku zastępuje szafę, możemy tam trzymać ubranka, pieluszki wielorazowe, kocyki czy komplety pościeli.

Meble do pokoju dziecka

W pokoju dziecka nie powinno też zabraknąć regału lub półki na różne „przydasie”, kosmetyki, pozytywki i tym podobne. Z czasem znajdzie się tam miejsce na pluszaki i książeczki. Umieszczając regał w dziecięcej przestrzeni pamiętaj by był stabilny i solidnie przymocowany do ściany.

W pokoiku małego dziecka nie powinno zabraknąć wygodnego fotela dla mamy. Sprawdzi się on przy karmieniu albo wieczornych przytulaskach. Obok fotela można postawić malutki stoliczek by móc odstawić na niego butelkę, książeczkę lub to co w danym momencie trzymamy w ręce.

Zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie, może to być lampka nocna, czy nawet lampa stojąca, ważne by dawała delikatne, przyjemne i rozproszone światło sprzyjające atmosferze relaksu.

Jeśli mamy ograniczony budżet lub nie chcemy wydawać majątku na nowe meble, możemy meble dla małego dziecka wykonać samodzielnie. Potrzebna będzie smykałka i zamiłowanie do majsterkowania, meble, które można przeznaczyć do odnowienia, kilka niezbędnych narzędzi, farba i garść dodatków. W ten sposób można wyczarować spersonalizowany i unikalny zestaw budzący podziw rodziny i znajomych. Wykonując komplet samodzielnie upewnij się, że będzie on bezpieczny dla dziecka zarówno pod względem konstrukcji jak i użytych farb czy dodatków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *