Ochraniacz do łóżeczka – 5 powodów, dla których warto go mieć

Spośród wszystkich produktów dla niemowląt ochraniacz do łóżeczka budzi największe kontrowersje. Lecz jeśli zapytać znajome mamy, to osiem z dziesięciu wypowiedzą się nie tylko za używaniem ochraniaczy, ale wręcz nie wyobrażają sobie ich nie stosowania. Dzisiejszy wpis dedykujemy ochraniaczom do dziecięcych łóżeczek, przytoczymy argumenty przemawiające na ich korzyść, podpowiemy jak powinien wyglądać bezpieczny ochraniacz oraz kiedy i dlaczego potrafi okazać się niezbędny. Zaczynajmy.

Ochraniacze do łóżeczka a SIDS

Zła passa dla ochraniaczy rozpoczęła się wraz z ustaleniami amerykańskich naukowców, które częściowo obarczyły je odpowiedzialnością za zgony niemowląt w wyniku wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (ang. sudden infant death syndrome – SIDS). Trzeba zaznaczyć, że za wystąpienie SIDS odpowiada kilka czynników jak: niedobór serotoniny, ucisk tętnicy szyjnej (kiedy dziecko śpi na brzuszku), defekt pnia mózgu, spadek ciśnienia, przegrzanie organizmu, zakażenie bakteriami e-coli czy zakłócenia w kontroli przełykania i oddychania. Ryzyko wystąpienia SIDS pojawia się między 1 a 6 miesiącem życia a szczególnie narażone są wcześniaki i maluchy o niskiej wadze urodzeniowej. Ochraniacze o nieprawidłowej konstrukcji mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia dziecka jeśli maluch się w nie zaplącze lub zbyt mocno wtuli w nie buzię i nosek. Większość nieszczęśliwych przypadków dotyczy dzieci pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia.

Ochraniacz do łóżeczka Cotton-waffel Opal

Ochraniacz do łóżeczka Cotton-waffel Opal. Fot. tinystar.pl

Bezpieczny ochraniacz do łóżeczka

Decydując się na stosowanie ochraniacza musimy po pierwsze dokonać selektywnego wyboru. Nie powinien być zbyt wysoki by nie ograniczać dostępu powietrza, mocowania do szczebelek muszą być solidnie wszyte by dziecko nie mogło ich rozplątać czy urwać a materiał i wypełnienie powinny być „oddychające”. Nie rekomendujemy wypełnienia z gąbki podobnie jak obszycia z minky. Ochraniacz powinien być nieco sztywny i dobrze naprężony by można było go dokładnie wcisnąć pomiędzy szczebelki i materac. Kwestią drugorzędną ale również istotną jest nadruk z bezpiecznych barwników czy atestowane materiały, z których uszyty jest ochraniacz. Przy ruchliwym dziecku pamiętaj by maluch był pod ciągłym nadzorem kiedy przebywa w łóżeczku. Przy zakupie ochraniacza zwróć uwagę na jakość produktu – na bezpieczeństwie dziecka nie ma co oszczędzać!

Ochraniacz do łóżeczka – czy potrzebny?

Ochraniacz można stosować już od pierwszego dnia życia. Przez pierwsze miesiące maluszek śpi w takiej pozycji w jakiej ułoży je rodzic i w zasadzie ochraniacz nie jest potrzebny o ile łóżeczko nie stoi przy zimnej ścianie, w domu nie ma przeciągów i panuje na ogół cisza. Większość dzieci w opinii rodziców lepiej śpi i wypoczywa jeśli w łóżeczku jest zamontowany ochraniacz. Tworzy on przytulną i wyciszoną atmosferę wewnątrz, która sprzyja wypoczynkowi. Jeśli chcesz mieć maluszka na oku umieść ochraniacz tak by nie ograniczał wglądu do łóżeczka.

Kiedy dziecko trochę podrośnie ochraniacz zaczyna pełnić swoją rzeczywistą funkcję – chroni malucha przed urazami o szczebelki. Pediatrzy bagatelizują urazy spowodowane uderzeniem o szczeble ale każdy rodzic doskonale wie jakie są one przykre dla bobasa i zrobi wszystko by im zapobiec. Innym występującym problemem są klinujące się nóżki lub rączki pomiędzy szczebelkami co może prowadzić do poważniejszego urazu – wyłamania ze stawu lub złamania kończyny.

Ochraniacz do łóżeczka Stars

Ochraniacz do łóżeczka Stars. Fot. tinystar.pl

Ochraniacz do łóżeczka dla dziewczynki

                                                                                                                   Ochraniacz na łóżeczko dla chłopca

Barwne i kontrastowe wzory na ochraniaczu sprzyjają prawidłowemu rozwoju zmysłu wzroku a nadrukowane przemiłe wzorki mogą być pierwszymi przyjaciółmi twojego dziecka. Intensywne kolory lepiej stosować dla starszaków, w ten sposób pobudzamy ciekawość i wyobraźnię, dla maluszków wskazane będą wzory delikatne i pastelowe.

Ochraniacz do łóżeczka Tiny Star

Ochraniacze z naszej oferty wykonane zostały z dbałością o wszelkie szczegóły. Szyte ręcznie z naturalnej bawełny z wypełnieniem antyalergicznym, pasują do łóżeczek w rozmiarach 60×120 lub 70x140cm. Spełniają kryteria jakości i bezpieczeństwa jakie stawiamy naszym produktom. Ochraniacze proponujemy w estetycznych połączeniach kolorów oraz tkanin i mogą one stanowić doskonałe uzupełnienie dla pozostałego asortymentu. Ochraniacze dostępne są w rozmiarze 180×30 cm. Zobacz nasze ochraniacze do łóżeczka na tinystar.pl 

Na skróty:

  1. Ochraniacz tworzy przyjazną wyciszoną atmosferę – pomaga zasnąć, zabezpiecza przed chłodem ściany i przeciągami
  2. Amortyzuje upadki i bolesne zderzenia ze szczebelkami łóżeczka
  3. Zabezpieczy kończyny przed uwięźnięciem pomiędzy szczebelkami
  4. Wzorzystość tkaniny sprzyja rozwojowi intelektualnemu
  5. Tworzy piękną dekorację dziecięcego łóżeczka.

                                                                                                          Ochraniacz do łóżeczka montowany za pomocą troków

                                                                                                                Miętowo-biały ochraniacz na szczebelki

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *