Chłopiec czy dziewczynka?

Synek czy córka? Pytanie, które od zawsze nurtuje przyszłych rodziców. Dawniej, gdy nie było specjalistycznego sprzętu medycznego i możliwości lekarzy były ograniczone,  płeć dziecka określano na podstawie obserwacji wyglądu i zachowania kobiety w ciąży. O płci dziecka mówił kształt brzucha, zachcianki żywieniowe czy nawet cera przyszłej mamy. Jeśli spodziewająca się dziecka mama miała spiczasty brzuszek, ochotę na kwaśne smaki oraz piękną cerę wskazywano na chłopca. Jeśli brzuszek był okrągły niczym piłka, na twarzy pojawiały się wypryski i opuchlizna, a mama pochłaniała słodkości – przepowiadano córeczkę. Nie bez znaczenia były również przesądy takie jak wróżenie obrączką nad ciążowym brzuchem. Niestety nie poznamy skuteczności tych metod, gdyż nie prowadzono statystyk 🙂  Obecnie mamy wybór: możemy poznać płeć naszego dziecka będąc w ciąży albo mieć niespodziankę aż do rozwiązania. Wczesne poznanie płci dziecka pozwoli nam na urządzenie pokoju dziecięcego, skompletowanie wyprawki dla noworodka, zakup pierwszego kocyka niemowlęcego w ulubionym kolorze czy ułatwi wybór imienia.

Płeć dziecka można sprawdzić podczas badania USG

Teraźniejsze aparaty ultrasonograficzne są w stanie określić w 90 % płeć dziecka. Oczywiście zdarzają się pomyłki, gdyż na wynik kiedy i jak widać płeć dziecka wpływa kilka współczynników:

– doświadczenie operatora USG

– jakość aparatu USG

– obecność gazów w jelitach matki, tkanka tłuszczowa matki, blizny u matki

– pozycja i ruchliwość płodu

– wysokość ciąży

W KTÓRYM TYGODNIU WIDAĆ PŁEĆ DZIECKA?

W 9 tygodniu ciąży kształtują się narządy płciowe męskie – jąderka, w okolicy 10-11 tygodnia narządy płciowe żeńskie – jajniki. W 12 tygodniu możemy zaobserwować powstanie genitaliów – zewnętrznych narządów płciowych męskich lub żeńskich. Co przy bardzo nowoczesnym aparacie USG pozwala stwierdzić płeć nawet w 11 lub 12 tygodniu ciąży. Pamiętajmy, jednak, że w tak wczesnym okresie ciąży bardzo łatwo o pomyłkę. Większa ilość pomyłek dotyczy określenia męskiej płci, spowodowane jest to zawinięciem pępowiny, który na obrazie USG będzie przypominał worek mosznowy. Tak więc kiedy można poznać płeć dziecka aby nie doszło do pomyłki? Największa pewność określenia płci  odbywa się do ok. 20 tygodnia ciąży.

W KTÓRYM MIESIĄCU MOŻNA POZNAĆ PŁEĆ DZIECKA?

Dawniej, przy określaniu wysokości ciąży posługiwano się miesiącami. W obecnych czasach lekarze i położne wiek ciąży określają tygodniami. Co dla przyszłych ojców i reszty bliskiego otoczenia może być trudniejsze w obliczeniach.  Dobrej jakości aparat do USG i duże doświadczenie lekarza pozwolą na określenie płci już w 11-12 tygodniu ciąży co odpowiada trzeciemu miesiącowi ciąży ( I trymestr ). Jednak największe prawdopodobieństwo określenia płci w 90 % jest w okolicach 20 tygodnia tj. w piątym miesiącu ciąży ( II trymestr ).

CZY SĄ INNE METODY, KTÓRE UMOŻLIWIAJĄ POZNANIE PŁCI DZIECKA?

Jedną z metod jest – test paskowy. Jest mniej dokładną metodą. Działa na zasadzie testu ciążowego, tzn. bada się mocz matki. Kolor paska po zmianie określa płeć. Niebieski – chłopiec, zielony lub różowy dziewczynka. Test możemy wykonać już od 6 tygodnia ciąży. Dostępny jest w aptece i koszt jego opiewa w granicach 120 zł.

Istnieje też test z krwi matki. Test ten w 7 tygodniu ciąży daje ok. 98 % pewności odnośnie wyniku. Wynik dotyczy czy we krwi jest obecny chromosom Y. Jeśli jest będzie chłopczyk. Brak oznacza dziewczynkę.

Wszystkie powyższe metody są metodami bezpiecznymi i nieinwazyjnymi dla dziecka oraz matki.

100 % pewności daje nam badanie płynu owodniowego pobranego z macicy zwanego amniopunkcją. Jest to zabieg inwazyjny i wykonuje się tylko w określonych sytuacjach – aby wykluczyć wady genetyczne płodu. Gdy nie ma potrzeby nie wykonujemy tego badania, gdyż może ono nieść za sobą dużo powikłań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *