Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Każda kobieta będąc w ciąży zastanawia się jak będzie wyglądał jej poród. Przyjemną myśl o rychłym przytuleniu maluszka przyćmiewają lęki i obawy. Czy da radę? Czy nie dojdzie do powikłań? Co lepsze: poród naturalny czy cesarka?

CESARSKIE CIĘCIE A PORÓD NATURALNY

Poród naturalny jest dla kobiet przerażający. Przede wszystkim dlatego, że nie możemy w pełni go kontrolować, jest nieprzewidywalny. Obawiamy się również bólu porodowego. Wiąże się on z olbrzymim wysiłkiem fizycznym i może trwać nawet do kilkunastu godzin. Zarówno w trakcie jak i po porodzie naturalnym mogą wystąpić powikłania. Najczęstszymi są pęknięcie krocza, problemy z trzymaniem moczu, hemoroidy czyli żylaki odbytu.

Teoretycznie w naszym systemie opieki medycznej nie ma pojęcia „cięcie cesarkie na życzenie”. Jednak statystyki pokazują, że ponad 1/3 wszystkich porodów w Polsce kończy się drogą operacyjną. Cesarskie cięcie w Polsce przeprowadzane jest tylko ze wskazań medycznych – choroby krążenia, problemów okulistycznych czy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia matki lub dziecka. Coraz więcej kobiet decyduje się jednak cesarskie cięcie odpłatnie, w prywatnych klinikach. Jednak należy pamiętać, iż jest to poważny zabieg chirurgiczny, który stwarza ogromne ryzyko i może mieć negatywne konsekwencje. Cesarskie cięcie to operacja  zazwyczaj w znieczuleniu przewodowym. Rozcięte zostają powłoki brzuszne oraz macica. Rana jest wielkości 10-15 cm. Poród taki trwa ok. 1 h. ze znieczuleniem i zszyciem rany. Ten sposób rodzenia jest bezbolesny i trwa krótko. Można sobie wszystko wcześniej zaplanować. Jednak okres rekonwalescencji jest dłuższy – mówi się o całkowity zagojeniu rany nawet do 6 miesięcy. Trzeba zauważyć również, że mogą wystąpić komplikacje przy gojeniu rany, np. zrosty, które mogą utrudniać funkcjonowanie innych narządów wewnętrznych. Najczęściej lekarze zalecają, aby się wstrzymać z kolejną ciążą do 2 lat, gdyż wcześniejsza ciąża niesie ze sobą ryzyko pęknięcia macicy i zazwyczaj kolejny poród rozwiązywany jest po przez drugie cesarskie cięcie.

ZALETY PORODU NATURALNEGO

Bezapelacyjnie naturalny poród jest najlepszy, zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Zalety porodu naturalnego są ogromne. Przede wszystkim kobieta jest cały czas świadoma i uczestniczy w jednym z najważniejszych momentów swojego życia. Od chwili pojawienia się dziecka na świecie świeżo upieczona mama ma z nim kontakt – „skóra do skóry”. Jest to bardzo istotne przy nawiązywaniu więzi między dzieckiem a mamą. Kobiety po porodzie naturalnym szybciej dochodzą do siebie. Mogą zająć się maleństwem od razu po porodzie i karmić je piersią. Ma to pozytywny wpływ na rozwój niemowlęcia. Podczas porodu naturalnego u dziecka uwalnia się hormon stresu, który zmusza organizm do oczyszczania z płynu owodniowego i  wytwarzania substancji nie pozwalającej na zapadanie się pęcherzyków płucnych, przez co zmniejsza ryzyko chorób układu oddechowego, wpływa korzystnie na adaptację do warunków zewnętrznych oraz zwiększa poziom krwinek białych, co wpływa na układ immunologiczny dziecka. Dodatkowo organizm dziecka przechodząc przez kanał rodny kolonizuje do przewodu pokarmowego bakterie z otoczenia, co pozwala na zbudowanie flory bakteryjnej ważnej przy późniejszym procesie trawienia oraz odporności. Przeciskanie się przez ciasny kanał rodny wpływa korzystnie na procesy integracji sensorycznej, tj. rzadziej dzieci cierpią na zaburzenia równowagi  czy na nadwrażliwość sensoryczną. Porody naturalne trwają kilka godzin i składa się z kilku etapów więc dziecko jest w stanie przygotować się do nowej sytuacji. Po porodzie naturalnym nie ma przeciwwskazań czasowych do kolejnej ciąży i porodu.

CESARSKIE CIĘCIE A WPŁYW NA DZIECKO

Jeśli cesarskie cięcie odbywa się ze wskazań medycznych to niestety nie mamy na to wpływu. Jednak gdy planujemy poród w prywatnej klinice musimy sobie zdać sprawę z wad i konsekwencji. Cesarskie cięcie a wpływ na dziecko:

  • brak możliwości wzięcia pierwszego samodzielnego oddechu – płyn owodniowy jest automatycznie odsysany z dróg oddechowych
  • brak styczności z bakteriami bytującymi w kanale rodnym
  • dziecko jest szybko wyjęte z brzucha i nie jest w stanie przygotować się na nowe warunki
  • wiele kobiet uskarża się również na problemy z karmieniem piersią.

TWÓJ WYBÓR

Obydwa rodzaje porodu niosą ze sobą ryzyko jak i korzyści. Warto je poznać i być świadomym swojego wyboru, jeśli taki jest możliwy. Niewątpliwie, przy prawidłowej ciąży, na pytanie cesarskie cięcie czy poród naturalny, każdy lekarz i każda położna wskaże to drugie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *