Wakacje z niemowlakiem. Co spakować na podróż z dzieckiem?

Pierwsze wakacje z niemowlakiem to wyzwanie dla całej rodziny. Wielu rodziców, chcąc uniknąć  stresu, najzwyczajniej rezygnuje z wakacyjnych wyjazdów w pierwszym roku życia maluszka. Jednak są też tacy, którym wiek dziecka nie przeszkadza w podróżowaniu i realizacji planów urlopowych. Często nad morzem czy jeziorem można spotkać uśmiechniętych rodziców spacerujących nawet z kilkutygodniowym niemowlęciem. Jak najbardziej zachęcamy do takiej postawy, gdyż odpowiednia organizacja i dobre planowanie pozwolą na udany wypoczynek.

PODRÓŻ Z DZIECKIEM

Wybierając się na urlop z niemowlakiem samochodem należy zadbać o sprawne auto i bezpieczny fotelik. Pamietaj, że dziecko w foteliku może jechać na miejscu obok kierowcy tylko pod warunkiem, że auto nie posiada poduszki powietrznej lub jest ona wyłączona. Jeśli auto nie ma przyciemnianych szyb to zaopatrzcie się w osłonki przeciwsłoneczne, tak by słońce w trakcie podróży nie raziło dziecko w oczy. Pod ręką warto mieć zapasową pieluszkę bambusową (np. do wytarcie buzi) oraz cienki kocyk niemowlęcy (gdyby dziecko zasnęło, a temperatura spadła).

wakacje z niemowlakiem

Processed with VSCO with a4 preset

Jeśli na wczasy z niemowlakiem wybraliście dalsze rejony i będziecie lecieć samolotem zapoznajcie się z przywilejami, jakie Wam przysługują. Dzieci do 2.go roku życia podróżują samolotem za darmo (lub w znacznie niższej cenie). Siedzą u rodziców na kolanach (nie zajmują osobnego miejsca). Lecąc samolotem z dzieckiem możecie zabrać ze sobą wózek (bez opłaty, nie wlicza się w pulę bagażu), dodatkowy bagaż podręczny (oczywiście zgodny z wymaganiami przewoźnika)  oraz przysługuje Wam prawo zabrania ze sobą dodatkowego jedzenia, picia czy lekarstw.

Planując wyjazd za granicę z niemowlakiem należy wyrobić dziecku dowód osobisty. W tym celu wymagana jest zgoda obydwojga rodziców. Niezależnie od miejsca wypoczynku można wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas urlopu i podróży.

Podróż z niemowlakiem

CO SPAKOWAĆ

Podróżując z dzieckiem, czy to małym czy to starszym, należy zabrać ze sobą:

  • – apteczkę (powinny się w niej znaleźć termometr, akcesoria opatrunkowe, lekarstwa, kremy)
  • – zapas ubranek
  • kokon niemowlęcy – niemowlęta źle znoszą zmiany i mogą mieć trudności z zaśnięciem w nowym miejscu, dlatego warto wziąć ze sobą kokon, który dziecko zna, który pachnie domem i który jest dla niego azylem. Dzięki kokonowi maluszkowi będzie łatwiej się wyciszyć w obcym dla niego miejscu.
  • – pieluszki jednorazowe, mokre chusteczki, pieluszki do wody
  • ręcznik bambusowy (dobrze aby niemowlę korzystało ze swojego ręcznika kąpielowego, a nie hotelowego)
  • – ulubiony kocyk niemowlęcy i przytulanka
  • – ulubione zabawki, grzechotki
  • – jedzenie dla dziecka (słoiczki, kaszki, butelkę lub bidon na wodę)
  • -czapeczkę na głowę chroniącą przed słońcem
  • -smoczek (oczywiście jeśli dziecko używa)

Zawartość torby z rzeczami dla dziecka należy dostosować do miejsca naszej podróży. Wybierając wyjazd z góry z dzieckiem i spacery po górskich szlakach zaopatrzcie się w wygodne nosidełko lub chustę. Jeśli zastanawiacie się co zabrać nad morze z dzieckiem to na pewno przyda się koc plażowy, zapas kremów z filtrem, namiot plażowy, który zapewni cień i możliwość schowania się przed ostrym słońcem, dmuchańce wodne i zabawki typu łapatka, wiaderko.

Do wyjazdu z niemowlakiem warto przygotować się kilka dni, a nawet tygodni, wcześniej. Dzięki temu w trakcie podróży będziemy mogli skupić się na tym co najważniejsze, a więc na odpoczynku i dobrym samopoczuciu! Pamiętajmy, że zrelaksowani i zadowoleni rodzice to szczęśliwe dziecko 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *